Gökgöl Mağarası Görülmeye Değer

 

• 3/8/2010 - Gökgöl Mağarasını Gezin

 

 

Gökgöl Mağarası- Zonguldak

Zonguldak’ın 3 km güneydoğusunda bulunan Gökgöl mağarası, yatağına derince gömülmüş Erçek Deresi’nin doğu yamacında yer alır, Zonguldak-Ankara yolu mağaranın hemen önünden geçtiğinden ulaşım son derece kolaydır . Kollan ile uzunluğu 3350 m'dir. Girişten 250 m'ye kadar olan fosil kısımdan sonrası aktif mağaradır. Girişten başlayarak mağara bitiminde çıkan kaynağa kadar, mağara hemen hemen aynı seviyede ve yatay yönde devam eder. 


 Mağara 3 bölümden oluşur: 1. Fosil kısım, 2. Aktif kısım, 3. Yarı aktif yan kolları. 250 m devam eden fosil kısımdan sonra, yeraltı suyunun yeni bir yatağa geçerek burayı terk ettiği görülür. Burada boyları 2-5 m arasında değişen sarkıt ve dikitlere rastlanır. Çöküntü blokları arasından 1. salona çıkılır. Çöküntülerin dibinde sifona geçilir (7-10 m uzunluğunda). Buradan sonrası aktif haldedir. Yeraltı deresinin geldiği yöne gidilirse, 30-40 m yüksekliğinde 2. salona ulaşılır. Gökgöl Mağarası,Zonguldak'a yakın olması, ulaşım için pek çok araç bulunabilmesi yanında, yer yer çok güzel sarkıt, dikitler ve travertenler içermesi ve gezilmesinin oldukça kolay olmasıyla turistik açıdan önemlidir

 

 

Özellikleri

Mağara girişi geniş ve yüksek olup, büyük bir fosil ağızla kaya blokları arasından girilmektedir. Buradan 250 m. sonra bir sifona ulaşılır. Sifon 10 m. uzunlukta olmasına rağmen, özellikle yaz sonunda çekilen sular sonrası yürünerek geçilebilir. Sifondan geçilerek yeraltı deresine gelinmektedir. Sel sularının getirdiği sarı bir çamurla kaplı olan zeminde yer yer su birikintileri bulunmaktadır. Buradan sonra mağara son derece zengin ve güzel oluşumlar arasından suyun gelişi yönünde 2 kol halinde devam eder. 3200 m. uzunluğundaki mağara kavisler çizerek ilerlemektedir.Nehir ve içerideki göller yürünerek rahatça geçilebilirken büyük yağışlarda ani su baskını olmaktadır. Bu tehlike nedeniyle mağaraya yaz ve sonbahar aylarında girmek uygundur.

 


 
 
Hakkımda
Filyos Tarihi Bağlantılar • Ana Sayfa
Profilim
Arşiv
Arkadaşlarım
e-posta
Blog RSS
Kategoriler Arkadaşlar • zonguldak67
gazikemal
Blogcu Yardım
kokuna-hasret
 
Kayıt Güncel Sayfa: Toplam:
Son Sayfa | Sonraki Sayfa

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !